Tento program je součástí tzv. PEACE (Peace European Citizenship Programme). PEACE programy se zaměřují na aktivní občanství a Evropskou Unii. Závěrem těchto programů je pětidenní soustředění v Bruselu, kde se studenti zúčastní workshopů a navštíví významné evropské instituce. Více informací na peace.afs.org.
Tři měsíce na střední škole v Itálii
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na trimestrálním programu v Itálii činí 15,3 až 17,9 let. V případě, že je ti více či méně, ozvi se nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro studium v Itálii je vyžadována znalost angličtiny na komunikativní úrovni, základy italštiny mohou být výhodou.
Tvá hostitelská rodina
Studenti jsou obvykle umisťováni v menších městech po celé Itálii, včetně Sicílie a Sardinie. Zejména na jihu je obvyklé, že pod jednou střechou žije společně několik generací. Společné jídlo je pak společenskou událostí, která o víkendech a svátcích trvá třeba i několik hodin. Konverzace při nich může být velmi vášnivá a spolu s hlasitými diskuzemi, provázenými dramatickou gestikulací a mimikou, představuje tu pravou tvář Itálie.
Škola
V Itálii budeš navštěvovat střední školu (ta se zde nazývá liceo) společně se studenty ve tvém věku. Můžeš si vybrat z následujících zaměření studia: přírodní vědy, humanitní vědy, sociálně-ekonomické vědy, jazyky a literatura, výtvarné umění a další. Tvá aktivní účast ve vyučování místní profesory určitě potěší a pomůže ti také lépe zapadnout do třídního kolektivu.
Do školy se ve většině případů chodí od pondělí do soboty, od 8:00 do 13:30 hodin. Po konci vyučování jede většina studentů domů na oběd, jelikož v italských školách nejsou školní jídelny. Neobvyklý ale není ani oběd se spolužáky v některé z blízkých „takeaway“ pizzerií.
Typické jídlo
Typické jídlo
V životě Italů je strava zdrojem radosti a potěšení. Když zrovna nejedí, tak o jídle alespoň mluví! Milují obědy nebo večeře ve společnosti rodiny či přátel. Připrav se na štědré porce, silnou kávu a lahodné sladkosti. Báječné sýry a chléb a hlavně – nedostižná pizza a těstoviny – to jsou prazáklady italské kuchyně. K tomu ještě mořské plody, maso a čerstvá zelenina. Z dezertů stojí určitě za to vypíchnout světoznámé tiramisu. To v doslovném překladu znamená „zvedni mě“, což symbolizuje, jak chuťově uspokojený/á a nasycený/á se po tiramisu cítíš. Nelze ale opomenout ani nejlepší zmrzlinu na světě, gelato.
Jazyk
Úředním jazykem je italština, jejíž podoba se kvůli přízvukům liší provincie od provincie, ale mezi sebou si rozumí. Druhou jazykovou rovinou jsou dialekty. Ty se liší vesnice od vesnice, město od města a každý dialekt je vlastně úplně speciální jazyk. Bohužel (nebo bohudík) je dnes používají většinou jen babičky a dědečci.
V Itálii také existují poměrně velké skupiny francouzsky a německy mluvících lidí, nezanedbatelná pak je i skupina obyvatel, žijící podél hranice se Slovinskem, užívající poměrně složitý jazyk Friuliano (furlanštinu). Aby ses do italštiny snadněji dostal/a, začni ještě před programem studovat kurz Rosetty Stone, ke kterému dostaneš několik týdnů před svým odletem přístup. Po příjezdu do Itálie ti pomůže tvůj poradce na hostitelské škole: bude sledovat tvoje pokroky, pomáhat ti zabydlet se na škole a zlepšovat se v jazyce. Doplňkovou jazykovou podporu během prvních dvou/ tří měsíců ti poskytnou také místní dobrovolníci AFS.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- popříjezdové a kulturní soustředění v Itálii
- pětidenní záverečné (evropské) soustředění v Bruselu
- soustředění po návratu do České republiky
- online jazykový kurz Rosetta Stone
- kurz italštiny v prvních cca 2 měsících pobytu v rozsahu 40-60 hodin
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě trimestrálního programu v Itálii je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy (nebo pokročilá úroveň) italštiny mohou být výhodou.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů
Dobrovolnictví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…
Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…
AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
Itálie se stala mým druhým domovem
„Dnes už si vůbec nedokážu představit, že bych tenkrát nezískala stipendium a na svůj program neodjela. Byly to asi nezajímavější a nejlepší tři měsíce mého života. Teď mám v Itálii druhou rodinu, skupinu kamarádů, naučila jsem se dobře italsky, ochutnala spoustu vynikajícího jídla. Zkrátka Itálie se stala mým druhým domovem, kam se budu vždycky ráda vracet!“
– Kristýna, tříměsíční pobyt v Itálii