Uzávěrku přihlášek na roční program do Francie s odletem v září 2024 prodlužujeme do 31. 3. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.
Rok na střední škole ve Francii
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na ročním programu ve Francii činí 14,6 až 17,9 let. V případě, že je ti více či méně, ozvi se nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost angličtiny se základy francouzštiny nebo dobrá úroveň francouzštiny.
Tvá hostitelská rodina
Tvé umístění bude s největší pravděpodobností v některé z venkovských oblastí Francie. Tvá hostitelská rodina tě určitě přivítá přátelským políbením na tvář, kterému se říká bise. Když dáš najevo spokojenost a vděčnost, Francouzi to velmi ocení. Počítej s tím, že budeš považován/a za právoplatného člena rodiny, takže se od tebe očekává i zapojení do domácích prací a jiných každodenních rutin.
Škola
Navštěvovat budeš pravděpodobně veřejnou školu collège pro žáky mladší 15 let nebo lyceum (jestli ti je mezi 15 a 18), někteří studenti AFS navštěvují soukromou střední školu. Vyučování probíhá od 8 do 17 nebo 18 hodin, ve středu je pak vyučování obvykle pouze dopolední. Někdy přichází v úvahu i vyučování v sobotu dopoledne. Na každých 6 týdnů školy připadají 2 týdny prázdnin. Škola klade velký důraz na samotnou výuku, proto je jen omezené množství volnočasových aktivit nabízeno během týdne. Do sportovních a dramatických kroužků se můžeš zapojit ve svém volném čase, především o víkendu.
Každodenní život
Každodenní život středoškoláka ve Francii
Mladí lidé zde rádi tráví čas společně ve veřejných parcích a kavárnách, o víkendech většinou chodí na party. Mezi sporty jsou nejpopulárnější fotbal a basketbal. Během víkendů se mládež zapojuje do různých klubových a komunitních aktivit. Ve Francii je spousta příležitostí k turistice a setkávání se s přáteli v kavárnách.
Typické jídlo
Jídlo je pro Francouze velmi důležité, až zásadní. Pokud právě nejedí, tak o jídle mluví. Pokrmy jsou skutečně delikátní a jsou připravovány s velkou péčí. Francouzi milují širokou nabídku sýrů a stejně tak i speciality jako foie gras (játrová paštika), escargots de Bourgogne (šneci), crêpes (palačinky) a cassoulet (dušené fazole s vepřovým masem). Francouzské pečivo a sýry jsou známé po celém světě.
Jazyk
Úředním jazykem je francouzština. Minimálně základní znalost jazyka je vyžadována u krátkodobých (3 měsíce a kratší) programů. U programů delších (6 a více měsíců) bys ale rovněž měl/a na své francouzštině s předstihem zapracovat. Nicméně angličtina bude ve všech případech určitě nutnost.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- popříjezdové soustředění ve Francii
- kulturní soustředění ve Francii
- pololetní soustředění ve Francii
- závěrečné soustředění ve Francii
- soustředění po návratu do České republiky
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě ročního programu ve Francii je doporučována základní znalost angličtiny a základy francouzštiny. Pokročilá znalost francouzštiny je nicméně také vítaná.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů
Dobrovolnictví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…
Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…
AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
Získal jsem své první sourozence
„Na programu jsem si vyzkoušel, jaké to je mít velkou rodinu – celkem nás bylo sedm a díky tomu jsem si během pobytu nikdy nepřipadal sám.“
– Oliver, roční pobyt ve Francii