Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na ročním programu v Egyptě činí 15 až 17 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost angličtiny.
Věkový limit pro účast na ročním programu v Egyptě činí 15 až 17 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost angličtiny.
Rodina je v Egyptě nesmírně důležitá a hraje v životě lidí významnou roli. Když se v Egyptě mluví o rodině, nemyslí se tím jen rodiče a sourozenci, ale také prarodiče, tety, strýcové, bratranci, sestřenice, bratranci a tak dále. Úloha rodiny se však trochu liší v závislosti na regionu; ve venkovských oblastech jsou rodinné struktury velmi tradiční, zatímco Egypťané ve městech a na předměstích jsou o něco flexibilnější. Například pokud žiješ v městské oblasti, můžeš očekávat, že budeš spíše bydlet v bytě než s širší rodinou ve velkém domě. Egyptské matky jsou na své vaření hrdé a tvé hostitelské mamince udělá opravdu radost, pokud budeš ochoten/ochotna ochutnat vše, co před tebe postaví!
V egyptské kultuře se očekává, že pozdravíte všechny, koho vidíte každý den. Dívky líbají tváře, chlapci si podávají ruce nebo líbají tváře. Dochvilnost není v Egyptě příliš důležitá a pozdní příchod není považován za nezdvořilý. Egypťané mají tendenci komunikovat nepřímo a obecně jim není příjemné vyjadřovat ostatním negativní emoce. V egyptské kultuře také není důležitý oční kontakt. Osobní prostor není pro Egypťany obecně běžným pojmem, zejména v rámci rodiny. Očekává se, že rodinní příslušníci a blízcí přátelé o sobě budou vědět téměř vše, dokonce i velmi osobní informace. Egypťané také nedodržují odstup, když s někým hovoří; vzdálenost mezi dvěma lidmi, kteří spolu hovoří, je obvykle těsná, zejména pokud jsou stejného pohlaví.
Egyptský školní rok trvá od září do května, v lednu jsou dvoutýdenní prázdniny. Na rozdíl od našeho školního systému začíná školní týden v Egyptě v neděli a končí ve čtvrtek. Během studia v Egyptě budeš pravděpodobně navštěvovat soukromou jazykovou školu, kde budeš muset nosit uniformu. Některé předměty se budou vyučovat v angličtině, jiné v arabštině. V závislosti na škole si většinou budeš moci volně vybírat třídy.
Ve volném čase se egyptští teenageři rádi scházejí s přáteli v kavárnách nebo nákupních centrech, sportují a chodí do kina. Národním sportem je fotbal a mezi dvěma nejlepšími týmy panuje intenzivní rivalita. Pokud budeš mít možnost sledovat zápas naživo, může se stát, že bude trochu bouřlivý! Egypt má skvělou kavárenskou kulturu a kavárny jsou skvělým místem pro posezení s přáteli, sledování televize nebo hraní her.
Egypťané rádi připravují pro zvláštní příležitosti bohaté hostiny. Téměř v každém jídle najdeš chléb, čočku a fazole fava. K snídani většina Egypťanů jí fazole a vejce. Oběd je největším jídlem dne a lidé si po něm často zdřímnou. Oblíbené jsou falafel, smažené kuličky z cizrny, a košary, pokrm z rýže a čočky, které lze koupit u pouličních prodejců po celém Egyptě.
Úředním jazykem Egypta je arabština, kterou se v celé zemi mluví mnoha regionálními dialekty. Běžně se používá také angličtina, která se vyučuje ve školách od první třídy.
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
V případě ročního programu v Egyptě je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy (nebo pokročilá úroveň) arabštiny mohou být výhodou.
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
„Roční studijní pobyt v Egyptě byl pro mě úžasný zážitek. Měla jsem možnost prozkoumat neuvěřitelné památky, jako jsou pyramidy a chrámy, ochutnat tradiční jídlo a poznat místní kulturu. Byla to neuvěřitelná zkušenost, která mi pomohla vyrůst a stát se otevřenější a sebevědomější. “
– Lena, roční pobyt v Egyptě