Anička právě nyní objevuje čínskou kulturu semestrálním programu v Číně. Žije v hostitelské rodině v Pekingu a studuje na místní střední škole, která čítá tisíc pět set žáků. Za první dva měsíce stihla navštívit nejen např. Velkou čínskou zeď a Terakotovou armádu, ale naučila se také mnohé o kultuře a historii. Její vyprávění si můžete přečíst níže.
“Po příletu do Číny jsme měli třídenní orientaci od čínské AFS. V těch třech dnech jsem se naučila základy čínštiny, trochu kultury a navštívila jsem Velkou čínskou zeď. Během AFS orientace jsem se seznámila s další AFS studentkou Talié z Nového Zélandu, která se stala pak postupně stala jednou z mých nejbližších kamarádek. Na konec orientace pro mě přijela moje hostitelská rodina. Působili na mě velmi klidně, což byl velký rozdíl od mojí neustále hlasité domácnosti.
A pak jsme jeli do bytu. Byt máme v posledním, dvacátém třetím, patře. Samotný byt má dvě patra. V prvním je otevřená kuchyň s obývacím pokojem a dětské pokoje. Ve druhém patře je ložnice rodičů, pracovna hostitelského táty a, k mému překvapení, zahrada. Ta není na moje venkovské poměry velká, ale je praktická. Pěstují tam mnoho různých druhů zeleniny a rostlin. Je tam dokonce houpačka. Ze zahrady je nádherný výhled a já lituji, že jsem si zahrady víc neužila, když bylo teplo.
Den po příjezdu do rodiny jsem oslavila sedmnácté narozeniny. Uvařila (nebo se o to minimálně pokusila) jsem pro svoji hostitelskou rodinu české řízky s bramborovou kaší. Nejdříve se moc netvářili, překvapil je nedostatek zeleniny. Po večeři ale nic nezbylo, což beru jako úspěch.:)
Škola začala velmi grandiózně – otevíracím ceremoniálem. Ten jsem si velmi užila (i když jsem musela vstát ukrutně brzy v neděli). Do školy jezdím 15 minut na kole. Zjistila jsem, že volné dny se “dodělávají” přes víkendy. Takže tu je možné jít až 7 dní po sobě do školy/práce (So-Ne). Ve škole je v jedné třídě 50 studentů, v jednom ročníku je studentů 500! Celá škola má asi 1500 žáků, když nepočítám základní školu, která je k nim přidružená. To by potom bylo asi přes 2500 žáků.
První svátek, který jsem tu zažila byl Festival poloviny podzimu, dal by se přirovnat k našim žním. Je to období sklizně a hodování. Při té příležitosti jsme byli na expozici lampionů a podívat se do Letního paláce. Letní palác fungoval jako letohrádek císaře a jeho rodiny.
Během Národního svátku (1.-7.10.) mě rodina vzala do Si’an, abych se podívala na Terakotovou armádu. Byli jsme tam i divadle na historickém drama.
I když jsem tomu moc nerozuměla, líbilo se mi to. Představení sestávalo z 5-ti samostatných příběhu, které byly z části vymyšlené a z části založené na skutečnosti. Moc doporučuji.
Se školou jsme vyrazili na výlet do provincie Shandong. Stavili jsme se v Qufu, abychom poznali Konfuciuse zblízka. Pak jsme zamířili do Qingdao, kde jsme studovali mořskou trávou a řasy. Výlet jsem si moc užila. A odnesla jsem si i pár mušlí od Žlutého moře.”
Anna, semestrální program v Číně, stipendium Nadační fond Škoda Auto.
Odkazy: