Anička právě nyní objevuje čínskou kulturu semestrálním programu v Číně. Žije v hostitelské rodině v Pekingu a studuje na místní střední škole, která čítá tisíc pět set žáků. Za první dva měsíce stihla navštívit nejen např. Velkou čínskou zeď a Terakotovou armádu, ale naučila se také mnohé o kultuře a historii. Její vyprávění si můžete přečíst níže.

“Po příletu do Číny jsme měli třídenní orientaci od čínské AFS. V těch třech dnech jsem se naučila základy čínštiny, trochu kultury a navštívila jsem Velkou čínskou zeď. Během AFS orientace jsem se seznámila s další AFS studentkou Talié z Nového Zélandu, která se stala pak postupně stala jednou z mých nejbližších kamarádek. Na konec orientace pro mě přijela moje hostitelská rodina. Působili na mě velmi klidně, což byl velký rozdíl od mojí neustále hlasité domácnosti.

Naučila jsem se dělat čínské knedlíčky (jiaozi) s mojí host rodinou

A pak jsme jeli do bytu. Byt máme v posledním, dvacátém třetím, patře. Samotný byt má dvě patra. V prvním je otevřená kuchyň s obývacím pokojem a dětské pokoje. Ve druhém patře je ložnice rodičů, pracovna hostitelského táty a, k mému překvapení, zahrada. Ta není na moje venkovské poměry velká, ale je praktická. Pěstují tam mnoho různých druhů zeleniny a rostlin. Je tam dokonce houpačka. Ze zahrady je nádherný výhled a já lituji, že jsem si zahrady víc neužila, když bylo teplo. 

Den po příjezdu do rodiny jsem oslavila sedmnácté narozeniny. Uvařila (nebo se o to minimálně pokusila) jsem pro svoji hostitelskou rodinu české řízky s bramborovou kaší. Nejdříve se moc netvářili, překvapil je nedostatek zeleniny. Po večeři ale nic nezbylo, což beru jako úspěch.:)

Otevírací ceremonie v mé škole. Opravdu grandiózní!

Škola začala velmi grandiózně – otevíracím ceremoniálem. Ten jsem si velmi užila (i když jsem musela vstát ukrutně brzy v neděli). Do školy jezdím 15 minut na kole. Zjistila jsem, že volné dny se “dodělávají” přes víkendy. Takže tu je možné jít až 7 dní po sobě do školy/práce (So-Ne). Ve škole je v jedné třídě 50 studentů, v jednom ročníku je studentů 500! Celá škola má asi 1500 žáků, když nepočítám základní školu, která je k nim přidružená. To by potom bylo asi přes 2500 žáků.

S mojí hostitelskou rodinou na výstavě lampionů.
Festival poloviny podzimu s výstavou lampionů

První svátek, který jsem tu zažila byl Festival poloviny podzimu, dal by se přirovnat k našim žním. Je to období sklizně a hodování. Při té příležitosti jsme byli na expozici lampionů a podívat se do Letního paláce. Letní palác fungoval jako letohrádek císaře a jeho rodiny.

Terakotová armáda

Během Národního svátku (1.-7.10.) mě rodina vzala do Si’an, abych se podívala na Terakotovou armádu. Byli jsme tam i divadle na historickém drama.

V divadle v Si´an

I když jsem tomu moc nerozuměla, líbilo se mi to. Představení sestávalo z 5-ti samostatných příběhu, které byly z části vymyšlené a z části založené na skutečnosti. Moc doporučuji. 

Se školou jsme vyrazili na výlet do provincie Shandong. Stavili jsme se v Qufu, abychom poznali Konfuciuse zblízka. Pak jsme zamířili do Qingdao, kde jsme studovali mořskou trávou a řasy. Výlet jsem si moc užila. A odnesla jsem si i pár mušlí od Žlutého moře.”

Anna, semestrální program v Číně, stipendium Nadační fond Škoda Auto.

Odkazy:

Učím se hrát na tradiční čínský nástroj, xun
Dárek od mé hostitelské rodiny. Tradiční čínské oblečení.
Moje rodina mě naučila hrát Mahjong
Zmrzlina ve tvaru pandy, kterou jsme si koupili po návštěvě pand v pekingské zoo
Jídlo na cestě do Si’an, byla to moje první jízda rychlovlakem. Maximální rychlost byla 310km/h. KFC bylo dobré, ale na můj vkus až moc pálivé 😉
Na návštěvě v Si’an jsme byli v restauraci, kde jsme dostali tento zajímavě vypadající pokrm
Na Velké čínské zdi jsou obří stonožky. Některé byly až 15cm velké!
Letní palác císaře
Můj pokoj
Na tomto stole dělám všechny své úkoly