years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Tento program je součástí tzv. PEACE (Peace European Citizenship Programme). PEACE programy se zaměřují na aktivní občanství a Evropskou Unii. Závěrem těchto programů je pětidenní soustředění v Bruselu, kde se studenti zúčastní workshopů a navštíví významné evropské instituce. Více informací na peace.afs.org.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na semestrálním programu ve Španělsku činí 14,6 až 17,4 let. V případě, že je ti více či méně, ozvi se nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro tříměsíční program je doporučována komunikativní znalost angličtiny se základy španělštiny nebo dobrá úroveň španělštiny.

spanelsko_trimestr_rodina

Tvá hostitelská rodina

Žít budeš pravděpodobně v některé městské nebo příměstské oblasti Španělska, případně Kanárských nebo Baleárských ostrovů. Mnoho rodin obědvá a večeří společně. Užiješ si tradici dlouhých obědů o několika chodech i s polední siestou (pokud ovšem budete moci zajít na oběd domů a pak si zdřímnout). Širší rodiny i vzdálenější příbuzní se vzájemně zvou k velkým víkendovým setkáním.

spanelsko_trimestr_skola

Škola

Navštěvovat budeš pravděpodobně veřejnou střední školu s kombinací předmětů jako španělština, literatura, tělesná výchova aj. Vyučování probíhá od pondělí do pátku denně od 8 do 15 hodin, někdy přibudou ještě dodatečné hodiny odpoledne. Obvyklé je, že studenti své učitele oslovují křestním jménem.

spanelsko_trimestr_zivot

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka ve Španělsku

Nejpopulárnějším sportem je fotbal se spoustou fanoušků, vášnivě oddaných národnímu týmu La Roja. Hodně volného času mládeže si vezme cyklistika a basketbal, ale i přednášky a koncerty. O víkendu přijdou na řadu také party, kina, posezení v kavárnách nebo setkávání na místních náměstích.

Typické jídlo

Zatímco každý region ve Španělsku má své gastronomické speciality, španělská kuchyně jako taková má v podstatě středomořský charakter: množství olivového oleje, česnek, cibule, rajčata a pepř. Hlavním denním jídlem je oběd, který se podává mezi druhou a třetí hodinou odpolední, zatímco večeře může začínat až někdy okolo deváté hodiny večerní, až když je celá rodina pohromadě. Ryba a mořské plody bývají častým jídlem, ale i červené maso nebo vepřové je na stole téměř každý druhý den. Připočteme-li k tomu tradiční tapas (chuťovky), budete moci vyzkoušet opravdu všechny možné druhy pokrmů. A rozhodně si nenechte ujít ani rýži se zeleninou a mořskými plody (thepaella), ani tradiční studenou polévku s rajčaty (gaspacho).

spanelsko_trimestr_jazyk

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, ale úředně uznávané jsou i regionální jazyky: katalánština, baskičtina, galicijština a okrajově i aranéština. Španělé jsou tedy národem vícejazyčným a díky tomu zhruba 70% studentů AFS ve Španělsku žije v dvojjazyčných komunitách, kde španělština není hlavním, primárním jazykem ani ve škole, ani v hostitelské rodině. Studium španělštiny ve škole však je každopádně povinné a také většina obyvatelstva je bilingvní, takže o možnost praktikovat svou španělštinu v žádném případě nepřijdete. Pro jazykovou přípravu na pobyt ve Španělsku nabízí AFS jazykové kurzy Rosetty Stone.

Co je zahrnuto v ceně programu:

  • letenka
  • vyzvednutí na letišti
  • umístění do hostitelské rodiny
  • ubytování v hostitelské rodině
  • strava
  • nalezení vhodné školy
  • individuální kontaktní osoba pro studenta
  • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
  • potřebné překlady úředních dokumentů do Španělštiny
  • 24/7 podpora v naléhavých případech
  • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
  • asistence s přihlašovacím procesem
  • asistence s vyřízením víza
  • průběžná podpora od lokální AFS komunity
  • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
  • doprava do školy
  • školní pomůcky a materiály
  • předodjezdové soustředění v České republice
  • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění ve Španělsku
  • soustředění po návratu do České republiky
  • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě tříměsíčního programu ve Španělsku je doporučována komunikativní znalost angličtiny a základy španělštiny. Pokročilá znalost španělštiny je nicméně také vítaná. Před začátkem a během programu budeš mít také k dispozici online jazykový kurz Rosetty Stone.

Přihlas se a studuj příští školní rok
ve Španělsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Tři měsíce ve Španělsku

„Měl jsem velmi blízký vztah se svou hostitelskou mamkou, taťka mi pomáhal s učením španělštiny a sestra mi byla skvělou průvodkyní po místní kultuře. Skutečně jsem se cítil jako součást rodiny. Trávili jsme společně hodně času, povídali si o našich kulturách, vařili a procházeli se po okolí.“

– Nicolas, tříměsíční pobyt ve Španělsku