Tento program je součástí tzv. PEACE (Peace European Citizenship Programme). PEACE programy se zaměřují na aktivní občanství a Evropskou Unii. Závěrem těchto programů je pětidenní soustředění v Bruselu, kde se studenti zúčastní workshopů a navštíví významné evropské instituce. Více informací na peace.afs.org.
Tři měsíce na střední škole ve Španělsku
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na semestrálním programu ve Španělsku činí 14,6 až 17,4 let. V případě, že je ti více či méně, ozvi se nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro tříměsíční program je doporučována komunikativní znalost angličtiny se základy španělštiny nebo dobrá úroveň španělštiny.
Tvá hostitelská rodina
Žít budeš pravděpodobně v některé městské nebo příměstské oblasti Španělska, případně Kanárských nebo Baleárských ostrovů. Mnoho rodin obědvá a večeří společně. Užiješ si tradici dlouhých obědů o několika chodech i s polední siestou (pokud ovšem budete moci zajít na oběd domů a pak si zdřímnout). Širší rodiny i vzdálenější příbuzní se vzájemně zvou k velkým víkendovým setkáním.
Škola
Navštěvovat budeš pravděpodobně veřejnou střední školu s kombinací předmětů jako španělština, literatura, tělesná výchova aj. Vyučování probíhá od pondělí do pátku denně od 8 do 15 hodin, někdy přibudou ještě dodatečné hodiny odpoledne. Obvyklé je, že studenti své učitele oslovují křestním jménem.
Každodenní život
Každodenní život středoškoláka ve Španělsku
Nejpopulárnějším sportem je fotbal se spoustou fanoušků, vášnivě oddaných národnímu týmu La Roja. Hodně volného času mládeže si vezme cyklistika a basketbal, ale i přednášky a koncerty. O víkendu přijdou na řadu také party, kina, posezení v kavárnách nebo setkávání na místních náměstích.
Typické jídlo
Zatímco každý region ve Španělsku má své gastronomické speciality, španělská kuchyně jako taková má v podstatě středomořský charakter: množství olivového oleje, česnek, cibule, rajčata a pepř. Hlavním denním jídlem je oběd, který se podává mezi druhou a třetí hodinou odpolední, zatímco večeře může začínat až někdy okolo deváté hodiny večerní, až když je celá rodina pohromadě. Ryba a mořské plody bývají častým jídlem, ale i červené maso nebo vepřové je na stole téměř každý druhý den. Připočteme-li k tomu tradiční tapas (chuťovky), budete moci vyzkoušet opravdu všechny možné druhy pokrmů. A rozhodně si nenechte ujít ani rýži se zeleninou a mořskými plody (thepaella), ani tradiční studenou polévku s rajčaty (gaspacho).
Jazyk
Úředním jazykem je španělština, ale úředně uznávané jsou i regionální jazyky: katalánština, baskičtina, galicijština a okrajově i aranéština. Španělé jsou tedy národem vícejazyčným a díky tomu zhruba 70% studentů AFS ve Španělsku žije v dvojjazyčných komunitách, kde španělština není hlavním, primárním jazykem ani ve škole, ani v hostitelské rodině. Studium španělštiny ve škole však je každopádně povinné a také většina obyvatelstva je bilingvní, takže o možnost praktikovat svou španělštinu v žádném případě nepřijdete. Pro jazykovou přípravu na pobyt ve Španělsku nabízí AFS jazykové kurzy Rosetty Stone.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- potřebné překlady úředních dokumentů do Španělštiny
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění ve Španělsku
- soustředění po návratu do České republiky
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě tříměsíčního programu ve Španělsku je doporučována komunikativní znalost angličtiny a základy španělštiny. Pokročilá znalost španělštiny je nicméně také vítaná. Před začátkem a během programu budeš mít také k dispozici online jazykový kurz Rosetty Stone.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů
Dobrovolnictví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…
Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…
AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
Tři měsíce ve Španělsku
„Měl jsem velmi blízký vztah se svou hostitelskou mamkou, taťka mi pomáhal s učením španělštiny a sestra mi byla skvělou průvodkyní po místní kultuře. Skutečně jsem se cítil jako součást rodiny. Trávili jsme společně hodně času, povídali si o našich kulturách, vařili a procházeli se po okolí.“
– Nicolas, tříměsíční pobyt ve Španělsku