V rámci tohoto semestrálního programu lze požádat o umístění přímo v Grónsku či na Faerských ostrovech. Toto umístění nemůžeme garantovat, záleží na nalezení vhodné hostitelské rodiny v těchto oblastech.
Semestr na střední škole v Dánsku
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na semestrálním programu v Dánsku činí 15,6 až 18 let. V případě, že je ti více či méně, ozvi se nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Angličtina na komunikativní úrovni je vyžadována, základy dánštiny jsou výhodu.
Tvá hostitelská rodina
Ať budeš v Dánsku žít kdekoli, včetně Grónska či Faerských ostrovů, s největší pravděpodobností to bude na venkově nebo v předměstské oblasti. Dánská města však od sebe nejsou vzdálená a na veřejnou dopravu se můžete bez problémů spolehnout. Dánské rodiny drží hodně pospolu, všichni společně mimo jiné také pravidelně tráví čas večeře a podílejí se i na její přípravě. Pokud možno ber si příklad ze svého sourozence v hostitelské rodině: buď samostatný/á, plň si své domácí povinnosti a sám/sama od sebe pomáhej v domácnosti.
Škola
Navštěvovat budeš buď první, nebo druhý ročník gymnázia (střední škola orientovaná na přípravu k univerzitnímu studiu), případně veřejnou školu folkeskole pro žáky/studenty ve věku 6 – 16 let, která poskytuje povinné školní vzdělání. Školní rok trvá od srpna do června, vyučování probíhá od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin. Kromě hodin dánského jazyka po celý školní rok budeš pravděpodobně navštěvovat pět až šest předmětů povinných a jeden nebo dva předměty volitelné. Školní i komunitní organizace pak poskytují možnosti nejrůznějších mimoškolních aktivit jako sport, hudba, řemeslné a výtvarné činnosti, divadlo nebo skauting.
Každodenní život
Každodenní život středoškoláka v Dánsku
Dánové si považují svého soukromí a v souladu s hygge – dánským konceptem pohody – se rádi cítí útulně a pohodlně. O víkendech mládež často navštěvuje různá party, schází se v kavárnách nebo chodí do kina. I když ze sportů je nejpopulárnější fotbal, neměli bychom zapomenout ani na plavání, plachtění či veslování, neboť k moři je tu vždy blízko.
Typické jídlo
Dánská strava zahrnuje širokou škálu různých druhů masa a zeleniny. K obědu bývá tradiční obložený chléb/sendvič nazývaný smorrebrod. Hlavním denním jídlem je zpravidla večeře. Čas přípravy a podávání večeře je dobou, kdy se celá rodina sejde pohromadě a navzájem si sděluje, co je nového. K jídlu si Dánové rádi dopřávají např. nakládané sledě, zavináče a nasolenou černou lékořici.
Jazyk
Hlavním jazykem je dánština, při čemž faerština, grónština a němčina jsou v příslušných regionech rovněž považovány za jazyky úřední. Protože dánská populace jako celek velmi dobře ovládá angličtinu, přinejmenším komunikativní znalost tohoto jazyka pro tebe bude mimořádně užitečná. AFS ti v začátcích vašeho pobytu v hostitelské zemi každopádně pomůže s vyhledáním příslušných jazykových kurzů, nebo ti poskytne potřebné jazykové materiály k individuálnímu samostudiu ještě před tvým odjezdem na program.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Dánsku
- soustředění po návratu do České republiky
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě ročního programu v Dánsku je nutná angličtina na komunikativní úrovni. Pokud angličtina nebude partnerské kanceláři v Dánsku připadat dostačující (po schválení přihlášky), může si vyžádat tzv. ELTIS test k ověření znalostí. Základy dánštiny budou výhodu. Dánské AFS ti po příletu navíc poskytne podklady ke studiu a dá ti přístup do online kurzu. Navíc si můžeš za cca 200 USD zapsat další osobní hodiny dánštiny, které jsou ale dobrovolné.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů
Dobrovolnictví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…
Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…
AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
„……..“
– Terka, semestrální pobyt v Dánsku